Haber

YSK: İnce’nin oyları geçerli sayılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Ahmet Yener, Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ilk turdan sonra geçerli olacağını ve İnce’nin oylarının 14 Mayıs’ta sayılacağını söyledi.

Yener, Muharrem İnce’nin ayrılma dilekçesinin dün YSK’ya ulaştığını belirterek, İnce’nin ayrılma başvurusunun bugün Kurul toplantısında ele alındığını bildirdi. 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 12. maddesi; Yener, aday listesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmelerin geçerli olmayacağını belirterek, “6271 Sayılı Kanun’un ilgili maddeleri ile 298 Sayılı Kanun’un ilgili maddeleri değerlendirildi ve sonuç olarak Kurulumuzca yapılan toplantıda Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ilk adım olduğu oybirliği ile kabul edildi, oylama sonrasında geçerli olduğu ve bu süreçte İnce’ye verilen oyların geçerli kabul edildiği kanaatine varıldı. oylar.

Ne oldu?

Ülke Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, iki aylık kampanyanın ardından cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme kararı aldı. Sosyal medyada kendisine yöneltilen iddiaları ve hakkında yıpratma kampanyası yürütüldüğünü belirten İnce, yaptığı açıklamada Millet İttifakı’na da atıfta bulunarak, “Seçimi kaybettiklerinde hepimizi suçlayacaklar. Hiçbir mazeretleri olmasın” dedi.

İnce’nin çekilmesinin ardından birçok partili, Muharrem İnce’nin sandığa devam edeceği için yeniden İnce’ye oy vereceğini açıklarken, bazı partililer sandığa gitmeyeceklerini söyledi.

DW / Yapay Zeka,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu