Haber

Kahramanmaraş sarsıntısı Kaliforniya’yı yerinden oynattı

Kaliforniya eyaleti, 1906, 1971, 1989, 1993 ve 1994 depremleri dışında, tarihinde büyük sarsıntılar yaşadı.

Kahramanmaraş merkezli depremler, bu ile bağlantılı olan Los Angeles şehrini de hareketlendirdi.

Los Angeles Belediye Meclisi, deprem sonrasında bina yönetmeliğinin güncellenmesi ve binaların güçlendirilmesine oybirliğiyle karar verdi.

San Andreas fayı üzerinde yer alan Los Angeles’ta bina yönetmeliğinde güncellemeler yapılacak. Bu yeni değişiklikler özellikle yüksek binaları içerecektir.

Buna göre bölgedeki tüm yapılar incelenecektir. Özellikle tüm esnek olmayan yüksek binalar 10 yıl içinde güçlendirilecektir.

Bina sahiplerinden, 5 yıl içinde binaların güçlendirilmesi veya yıkılması planları da dahil olmak üzere, yapısal değerleme raporlarını 3 yıl içinde sunmaları istenecektir.

Bu büyük plan 10 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanacak.

Bu süreç yürütülürken özellikle ekonomik durumu iyi olmayanlara sıfır faizli kredi sağlanacak.

7.8 DEPREM SİMÜLASYONU

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması (USGS) ayrıca Güney Kaliforniya’da 7.8 büyüklüğünde bir sarsıntının simülasyonunu duyurdu. Böyle bir depremin yaklaşık 1.800 kişinin ölümüne ve 50.000 kişinin yaralanmasına neden olabileceği belirtildi.

Önümüzdeki 30 yıl içinde Los Angeles bölgesinde 7,5 büyüklüğünde bir deprem olma olasılığı yüzde 30 civarında. San Francisco körfez bölgesinde ise bu olasılığın yüzde 20 olacağı tahmin ediliyor.

San Andreas fayı ile Türkiye’deki fayların özellikleri benzerdir.

KAYNAK: HABER7

haberakcakoca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu