Haber

İngiliz Polisi 97 Kişinin Hayatını Kaybettiği Futbol Faciasından 34 Yıl Sonra Özür Diledi

LONDRA, 1 Şubat (Xinhua) — İngiltere’nin üst düzey polis yetkilileri Salı günü, 97 Liverpool FC taraftarının hayatını kaybettiği 1989 Hillsborough faciasının ana sebebinin polis hatası olduğunu kabul ettiler.

Polis Koleji ve Ulusal Polis Şefleri Kurulu (NPCC), sembolik öneme sahip ortak bir yazılı açıklamayla Hillsborough ailelerinden özür diledi.

Hillsborough Aileleri Raporu’nun önsözünde, Polis Akademisi CEO’su ve Polis Şefi Andy Marsh ve NPCC Yönetim Konseyi Lideri Martin Hewitt, “97 kadın, erkek ve çocuk hukuka aykırı bir şekilde öldürüldü. O günden bu yana yaşanan trajedi ve polis hataları aile bireylerinin hayatını karartmaya devam etti” dedi.

1989’da FA Cup yarı final maçında Liverpool ile Nottingham Forest arasında çıkan izdihamda 97 taraftar hayatını kaybetti, 800’e yakın taraftar da yaralandı. Sheffield’deki Hillsborough Stadı’ndaki maç dakikalar içinde iptal edildi.

Trajediden bu yana taraftarlar, Liverpool FC’nin desteğiyle adalet için savaşıyor.

Marsh, “Polis hizmetleri Hillsborough faciasında sevdiklerini kaybedenlere yıllardır yardım etmedi ve bu hizmetlerin bu kadar yanlış bir yaklaşım benimsemesinden dolayı özür dileriz.” dedi.

Marsh, “Hillsborough, polislikte kalıcı değişimin mihenk taşını temsil ediyor ve polis liderleri, dürüstlük ve empatiyle, korku veya kayırmacılık olmaksızın hareket eden modern ve dinamik polis hizmetleri yaratmaya kararlılar” diye ekledi.

habercilimli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu