Ekonomi

Dünya Ticaret Örgütü: Küresel mal ticareti yılın ilk çeyreğinde durgun kaldı

DTÖ, Küresel Mal Ticareti Barometresi Raporunu yayınladı. Bir önceki okumada 92.2 puan alan rapor, DTÖ Mal Ticareti Barometresi’Endeksin 95,6’ya yükselmesine rağmen 100 puanlık temel değerin altında kaldığı, trendin altında bir istikrara ve işlem hacimlerinde artışın başladığına işaret edildiği belirtildi.

Geçen yılın son çeyreğinde mal ticaret hacminin çeyreklik bazda yüzde 2,4, yıllık bazda ise yüzde 0,8 azaldığını hatırlatan raporda, Ukrayna’da devam eden krizin 2022’nin 4’üncü çeyreğindeki düşüşün devam ettiği belirtiliyor. , gelişmiş ekonomilerde devam eden yüksek enflasyon ve daha sıkı bir küresel para politikası da dahil olmak üzere ilgili birçok faktörün etkili olduğu kaydedildi.

Rapor, geçen yılın sonunda Çin’deSalgın kısıtlamalarının gevşetilmesinin ülkedeki liman trafiğini artırdığı ancak Avrupa’da azalan gemi trafiğinin buna ağır bastığı belirtilirken, ön veriler ticaretin 2023’ün ilk çeyreğinde durgun kaldığını gösterdi.

Ancak raporda, son dönemde ihracat siparişlerindeki artışın, ikinci çeyrekte ticarete konu mallara olan talebin arttığını gösterdiği belirtildi. 5 Nisan’dayayınlanan ve 2023’teDünya mal ticaretinde yüzde 1,7’lik büyüme öngörüsüyle büyük ölçüde uyumlu olduğu kaydedildi.

Rapor, barometre bileşenlerindeki karışık sinyallerin ticaretin toparlanmasına giden yolun inişli çıkışlı olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Raporda, otomotiv ürünleri endeksinin 110,8 ile ABD ve Avrupa’daki güçlü satışların desteğiyle trendin üzerine çıktığı belirtilirken, ihracat siparişleri endeksinin 102,7 ile trendin üzerine çıktığı belirtildi. Ukrayna krizinin patlak vermesi.

Öte yandan, rapor konteyner taşımacılığı, hava taşımacılığıElektronik aksam ve elektronik aksam ticaretini temsil eden tüm endekslerin trendin altında kaldığı ve zayıflık sinyali vermeye devam ettiği belirtildi.

Barometrede 100’ün üzerindeki okumalar trendin üzerinde büyümeyi gösterirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altında büyümeyi gösterir.

Mal Ticareti için DTÖ Küresel BarometresiYılda 4 kez yayımlanır.

hocalarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu