Haber

Diyarbakır Belediyesi istihdam ettiği personele ‘güvenlik soruşturması’ yaptı

Kayyumların idaresindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde “şirket çalışanı” statüsünde çalışan 380 kişi yılbaşı öncesi “sözleşmeli” statüsüne alındı. 450 kişiden 70’inin “güvenlik soruşturması” veya “uygunluk” nedeniyle elendiği belirtildi.

Amidahaber’in haberine göre, DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi sözleşmeli statüye alınan işçinin 3 yıl sonra takıma katılacağını belirterek, alımlarda haksızlık yapıldığını söyledi.

‘İKİNCİ İNCELEME YAPILDI’

Sözleşmeli çalışanın “şirket çalışanı” olarak göreve başladığında güvenlik soruşturmasına tabi tutulduğunu belirten Eroğlu, “Belediye kendi çalışanları hakkında güvenlik soruşturması yapıyor. Bunun mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz.” Eroğlu, aynı kadroya alınacak ve aynı şartlara sahip bazı kişilerin elenmesini de eleştirdi.

NAKLİYE VE GÜVENLİK HARİÇ

DİSK Bölge Temsilcisi Hasan Eroğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yönetiminin belediyeye ait ulaşım ve güvenlik personelini “sözleşmeli statü” kapsamı dışında tuttuğunu belirterek, “Bu personele haksızlık yapılıyor. Çünkü bu kişiler 3 yıl sonra memur olacaklar. Ulaşım ve güvenlik için bu hakkın verilmemesi doğru değil^” diye konuştu. Eroğlu, alımlarla ilgili herhangi bir duyuru ve duyuru yapılmamasını da eleştirdi.

Eroğlu, alımlardaki adaletsizliğin giderilmemesi halinde yasal yollara başvuracaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu