Haber

Çevre düzenlemelerini içeren ‘torba yasa’ teklifi TBMM İçişleri Komisyonu’na sunuldu.

Çevre ve Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesine başlandı.

Komisyon, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç başkanlığında toplandı. Güvenç, CHP milletvekillerinin yöntemi tartışmak için önerge vermesinin ardından milletvekillerine bir konuşma yaptı.

Karşı çıkan CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, yasa tasarısının bazı yönlerinin İçişleri Komisyonu’nun uzmanlık alanına girmediğini belirterek, teklifin İçişleri Komisyonu’nu değil Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nı ilgilendirdiğini savundu. Değiştirmek.

Lehinde söz alan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, 4’üncü, 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci unsurların belediyeler ve özel idareleri ilgilendirdiğini belirterek, “Belediyelerin ve özel idarelerin denetiminin Bakanlığa bağlı olduğu açıktır. İçişleri Bakanı olarak bunu uygulamada gördük, İçişleri Komisyonu’nda da tartışılmasında bir sakınca görmüyoruz.” dedim.

Usule ilişkin görüşmenin ardından önerge oylamada reddedildi.

“Cezalar adil bir şekilde düzenlenmeli”

Daha sonra yasa tasarısına imza atan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, önerge hakkında bilgi verdi.

Çevre kirliliğinin ve denizlerin kirlenmesinin günümüzde büyük bir sorun haline geldiğini vurgulayan Demir, bilim adamlarının da bu konuya vurgu yaptığını ve kirlilik konusunda çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Bu çalışmada idari para cezalarının adil bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Demir, şunları kaydetti:

“Bu idari yaptırımlar, geminin cinsine, kirliliğin niteliğine ve geminin büyüklüğüne göre belirleniyor. Ancak mevcut hesaplama yöntemiyle brüt 100 binin üzerindeki büyük tonajlı gemilere uygulanan idari para cezalarının tutarlarının düştüğü görülüyor. ton orantısız ve istenilen düzeyin üzerinde artış göstermiştir.Oransızlığın giderilmesi için düzenlemeler yapılmaktadır.

orhanelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu